В Средно училище „Христо Ботев“, гр. Сапарева баня формите на обучение са: дневна, индивидуална, комбинирана и самостоятелна.
Чл. 23. (1) Формите на обучение са дневна, индивидуална, комбинирана и самостоятелна. При необходимост се преминава в електронно обучение от разстояние.
(2) Ученикът не може да се обучава в две или повече форми на обучение едновременно.
Чл. 24. (1) Формата на обучение се препоръчва от екипа за подкрепа на личностното развитие.
(2) Екипът за подкрепа за личностно развитие в училището се създава със заповед на директора за конкретно дете или ученик – със специални образователни потребности, в риск, с изявени дарби, с хронични заболявания, за всяка учебна година. В състава на екипа задължително участват психолог и логопед. В екипа може да участва ресурсен учител/специален педагог, както и други специалисти според индивидуалните потребности на детето или ученика. В екипа може да се включват представители на органите за закрила на детето и на органите за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните. Екипът се ръководи от определения със заповедта на директора специалист от екипа. В работата на екипа на детето или ученика участва родителят, а при необходимост – и представител от съответния регионален център за 45 подкрепа на процеса на приобщаващото образование и/или от центъра за подкрепа за личностно развитие. Екипът провежда общи срещи не по-малко от три пъти през учебната година – в началото на учебната година и в края на първия и на втория учебен срок. Родителят се запознава с датите на срещите. При възникнала необходимост заседание може да се провежда и извънредно. Ръководителят на екипа отправя покана за участие на родителя преди провеждането на извънредното заседание с писмо, по имейл или в телефонен разговор. Решенията се вземат с мнозинство от повече от половината членове на екипа.
За всяко заседание на екипа за подкрепа за личностно развитие се води протокол в хартиен или електронен вид, подписан от лицето, водещо протокола, и от психолога.
Екипът за подкрепа за личностно развитие на детето или ученика освен посочените функции в чл. 189, т. 1 – 4 ЗПУО и изпълнява и следните функции:
- определя необходимия инструментариум за извършване на оценката на индивидуалните потребности на детето или ученика и определя правила за работата си;
- проучва документите и информацията за детето или ученика;
- обсъжда проведената оценка и наблюденията на всеки член от екипа и формулира общо решение за предоставяне на допълнителна подкрепа в протокол от заседанието;
- информира директора на училището за взетото решение за предоставяне на допълнителна подкрепа;
- определя вида и формата на обучение на детето или ученика въз основа на оценката на индивидуалните му потребности;
- до един месец от извършването на оценката на индивидуалните потребности при необходимост разработва индивидуални учебни планове и индивидуални учебни програми по един или повече учебни предмети за ученици със специални образователни потребности и за ученици с изявени дарби, съответно по чл. 95, ал. 1, т. 1 и 2 ЗПУО за учебната година;
- до един месец от извършването на оценката на индивидуалните потребности разработва индивидуални учебни планове и индивидуални учебни програми за ученици със специални образователни потребности и с множество увреждания; в случай че учениците се обучават в центрове за специална образователна подкрепа, индивидуалните учебни планове и програми се разработват в сътрудничество между училището и центъра за специална образователна подкрепа;
- проследява напредъка в развитието на детето или ученика два пъти през учебната година и при необходимост внася промени в плана за подкрепа и в индивидуалните учебни програми след информирано писмено съгласие на родителя, който е длъжен да оказва съдействие за изпълнението на плана за подкрепа на детето или ученика;
- извършва консултативна дейност с децата и учениците, с учителите, с родителите за приемане и приобщаване на децата и учениците със специални образователни потребности, в риск, с изявени дарби, с хронични заболявания в детската градина и училището;
- (доп. – ДВ, бр. 105 от 2018 г., в сила от 18.12.2018 г.) изготвя доклади в електронен вид за дейността на екипа до директора на детската градина или училището, съответно в 7-дневен срок след края на първия учебен срок и в 10-дневен срок след края на втория учебен срок на учебната година.
Чл. 25 (1) Обучението в дневна форма на обучение учениците се организират в паралелки и групи.
(2) Обучението в самостоятелната и в индивидуалната форма се организира за отделен ученик.
(3) Обучението в комбинираната форма се организира в паралелки и в групи, а за отделни учебни предмети – за отделен ученик.
Чл. 26. Дневната форма на обучение е присъствена форма, която се провежда между 7 и 19 ч. в учебните дни.
Чл. 27. (1) Индивидуалната форма на обучение включва индивидуални учебни часове и текущо оценяване изпити за определяне на срочна или годишна оценка.
(2) Обучението се осъществява по индивидуален учебен план
(3) Индивидуалната форма на обучение се организира за:
- ученици, които по здравословни причини не могат да посещават училище повече от 30 последователни учебни дни;
- за даровити ученици, както и за ученици, които по семейни причини желаят да завършат в други срокове обучението си за един или повече класове.
(4) В случаите по ал. 2, т. 1 училището организира индивидуалното обучение в домашни условия въз основа на медицински документ, издаден от ЛКК, като осигурява от 8 до 12 учебни часа седмично.
(5) Знанията и уменията на учениците по ал. 3, т. 1 се оценяват чрез текущи проверки, а на учениците по ал. 3, т. 2 – чрез изпити.
(6) Условията и редът за организиране и провеждане на изпитите се определят със заповед на директора на училището.
Чл. 28 Самостоятелна форма на обучение е неприсъствена форма, при която учениците се подготвят самостоятелно и се явяват на изпити по учебни предмети съгласно училищния учебен план.
(2) Самостоятелната форма на обучение се организира за:
- учениците в задължителната училищна възраст, които по здравословни причини не могат да се обучават в дневна форма на обучение, както и за даровити деца в задължителна училищна възраст;
- лица, навършили 16 годишна възраст;
- ученици в задължителна училищна възраст – по желание на ученика или родителя, по реда на чл. 12, ал. 2 от ЗПУО
(3) Самостоятелната форма включва самостоятелна подготовка и изпити за определяне на годишни оценки по учебните предмети от училищния учебен план.
(4) Условията и редът за провеждане на изпитите се определят със заповед на директора на училището.
Чл. 28. (1) Комбинирана форма на обучение може да се организира за:
- ученик със специални образователни потребности,
- ученик с изявени дарби,
- ученик в класовете от основната степен на образование, преместен в училище, в което не се изучава чуждият език, който ученикът е изучавал преди преместването си, при условие, че в населеното място няма училище от същия вид, в което този език да се преподава,
- ученик в VІІ клас, преместен в училище, в което не се изучава учебен предмет от разширената подготовка, който ученикът е изучавал преди преместването си, ако преместването се извършва след началото на втория учебен срок.
Чл.29. (1) Учениците, които желаят да променят формата на обучение от дневна в индивидуална или самостоятелна форма на обучение, както и учениците, навършили 16-годишна възраст, подават писмено заявление до директора на училището не по-късно от 20 учебни дни преди изпитната сесия;
Заявленията се разглеждат на педагогически съвет.
(2) Обучението по всички предмети завършва с полагане на изпит. Продължителността на обучението в един клас е една учебна година за всички форми. Учениците могат да полагат изпити за следващ клас, само ако успешно са положили всички изпити, предвидени за завършване на предходния клас.
(3) Условията и редът за организиране и провеждане на изпитите в самостоятелна форма на обучение се определят със заповед на директора на училището, съгласно с чл. 259 от ЗПУО.
- Учениците в самостоятелна форма на обучение се явяват на изпити в рамките на една учебна година както следва:
– 1-ва редовна сесия – през месец януари
Срок за подаване на заявленията за явяване на изпити – до 23 декември на текущата година.
- 2-ра редовна сесия – през месец юни – останалите изпити.
Срок за подаване на заявленията за явяване на изпити – до 30 май на текущата година.
- В един ден не могат да се провеждат изпити по повече от един учебен предмет.
- Учениците полагат изпити върху цялото учебно съдържание на учебния предмет за съответния клас по учебно-изпитна програма, разработена и предоставена от преподавателите в съответствие с училищния учебен план и материално-техническата база на училището.
- На учениците се посочва литература за самоподготовка и критерии за оценка в съответствие с ДОС. Провеждат се консултации с преподавателите по график изготвен в началото на учебната година.
- Учениците, обучаващи се в самостоятелна форма на обучение при повтаряне на класа се явяват на изпити само по учебни предмети, по които имат оценка Слаб (2) или на изпитите, на които не са се явили, но на не повече от две редовни сесии – януарска и юнска, като задължително посещават консултации до завършване на съответния клас.
- Ученици от минали години, прекъснали обучението си по някакви причини и желаят да продължат обучението си, продължават по действащия учебен план за дневна форма на обучение на съответния клас. Ако е необходимо се явяват на приравнителни изпити.
- Ученик, който не е подал заявление за явяване на изпити не се допуска до съответната сесия и не се вписва в изпитните протоколи.
- Ученик, който е подал заявление за явяване на изпити на редовна сесия, но не се е явил, полага изпитите на поправителната сесия.
- Ученикът завършва клас, ако по учебните предмети от ЗУЧ/ЗП и ИУЧ/ЗИП има годишна оценка най-малко Среден 3.
- Задължителна училищна документация, в която се вписват учениците на самостоятелна форма на обучение:
– книга за резултатите от изпитите на самостоятелна форма на обучение за учениците от І до VІІ клас;
– личен картон на учениците от VIII до ХІІ клас
Чл. 30. (1) Организацията на обучението в дневна, самостоятелна и комбинирана форма на обучение, както и условията и редът за преминаване от една форма на обучение в друга се уреждат с държавния образователен стандарт за организацията на дейностите в училищното образование, определени в Закона за предучилищното и училищно образование.
(2) Оценяването в различните форми на обучение се извършва при условията и по реда на държавният образователен стандарт за оценяването на резултатите от обучението на учениците.